Renoveringen av Prismacentret i Kyrkslätt, som inleddes i början av året, framskrider som planerat. Den första tillbyggnadsdelen har stigit snabbt under de senaste veckorna och kommer att vara i bruk i september 2025. När den första tillbyggnadsdelen är klar kommer Alko och apoteket att flytta in i tillfälliga lokaler och man kan påbörja nästa fas av utbyggnadsarbetet.
– Arbetet har gått framåt som planerat och samarbetet med projektledningsentreprenören Varte har fungerat bra, säger fastighetsdirektör Mikko Ala-Huikku. Vi har i viss mån modifierat och utvecklat de ursprungliga arbetsplanerna och på så sätt försökt genomföra arbetet på ett smidigt sätt med minsta möjliga olägenhet för kunderna.
Arbetet kommer att pågå under hela sommaren, och det största arbetet som är synligt för kunderna är breddningen av vägkorsningen vid ABC. När renoveringen är klar kommer korsningen att vara den enda anslutningen i gatuplan, och den breddas redan i detta skede för att möta framtida krav.
– Kunderna har haft stor förståelse för arbetet i området och det här är en förnyelse som många kunder har väntat på och är glada för, säger branschdirektör Karlos Kotkas. Det är alltid svårt att ordna trafiken på en byggarbetsplats, och därför är det mycket bra att anslutningsvägarna förbättras redan nu. Vi tackar våra kunder för deras förståelse och tålamod.
Den andra tillbyggnadsdelen, som börjar byggas under hösten, ska stå klar hösten 2026. Prisma-butiken kommer att fungera som vanligt under hela året och renoveringen av själva butiken påbörjas först efter jul. Även under renoveringen kommer Prisma att ha öppet enligt normala öppettider.